Vzor a tlačivo výpovede životného poistenia

Dajte koniec terajšej zmluveZistili ste, že vaše súčasné životné poistenie sa vám nevyplatí v takej miere, ako vám to poradca v prvom momente tvrdil, a preto hľadáte spôsob podania výpovede poistnej zmluvy? Nemusíte už ísť veľmi ďaleko, pretože všetko podstatné, ako aj vzor a tlačivo výpovede životného poistenia nájdete na stránke zivotnapoistka, ku ktorej sa dostanete aj po kliknutí na označené slovné spojenie. Zrušiť takýto typ zmluvy však nemusí byť vôbec jednoduché. No to si odôvodnime nižšie. Poďme si teraz predstaviť to, aká by taká žiadať mala vyzerať.

Formálna úprava žiadosti

Žiadosť o zrušenie životnej poistky musí podliehať aj istej formálnej úprave, ktorej vzor a tlačivo nájdete na stránke uvedenej vyššie. Ak by ste to však chceli vyskúšať svojpomocne, dáme vám zopár rád a tipov, ako by mal byť celý tento oficiálny dokument usporiadaný. Ako iste viete, oficiality majú svoje pravidlá a z nich sa nevynímajú ani písomné dokumenty, ba naopak, práve ich treba rešpektovať tak, ako boli stanovené.

Začiatok žiadosti (úplne hore) by ste mali venovať vlastným údajom ako sú meno, priezvisko, kontaktné údaje či telefónne číslo. Nižšie vpravo vypíšte adresu spoločnosti, od ktorej chcete odstúpiť a to aj za predpokladu, že ho budete musieť napísať aj na obálku. Nižšie, ale tento krát vľavo je potrebné uviesť predmet dokumentu, napr. Žiadosť o zrušenie životnej poistky č. … Ako ste si mohli všimnúť, hneď za týmto údajom uveďte aj číslo poistnej zmluvy, ktoré nájdete hneď na začiatku vaše zmluvy.

Teraz nasleduje hlavnejšia časť žiadosti, kde je dobré napísať nejaký text o tom, prečo odstupujete (ale nie je to povinné). V prípade výpovede kapitálového a investičného životného poistenia sa najprv opýtajte na ich odkupnú hodnotu, pretože aj tento údaj môže vaše rozhodnutie o ich zrušení veľmi výrazne ovplyvniť. Ak vám na nej nezáleží, uveďte aj číslo účtu, na ktoré môžu vašu našetrenú sumu zaslať. Pod jadro uveďte dátum a miesto (vľavo) a vpravo váš vlastnoručný podpis.

Všetky vyššie údaje je nutné rešpektovať, aby vaša žiadosť bola korektne posúdená a taktiež, aby ste zbytočne priebeh zrušenia životnej poistky nenaťahovali. Ak vám to však príde komplikované, obráťte sa na vzor resp. tlačivo takejto žiadosti na hore uvedenej stránke. V tom prípade vašou jedinou úlohou bude prepísať v ňom vzorové údaje a zadať tam tie vaše. Dokument bude následne pripravený na vytlačenie a vy môžete hneď utekať buď priamo do pobočky alebo na najbližšiu poštu.

Skoncujte aj so sporenímZrušenie sporenia

Odkupná hodnota je údaj, ktorý vám vyčísli hodnotu vášho kapitálového či investičného životného poistenia so sporením, ak by ste sa pre jeho zrušenie rozhodli skôr ako uplynie doba, na ktorú ste ho uzatvorili. Mnohí tento údaj podceňujú, avšak v skutočnosti je veľmi dôležitý, ak ste si vedomý toho, že naspäť nemusíte dostať vôbec nič a to aj napriek tomu, že ste pravidelne poisťovacej spoločnosti zasielali dohodnuté čiastky.

Príčina toho, že sa nemusíte dostať ani k takej sume, ktorá by predstavovala to, čo ste vložili je, že takéto inštitúcie si účtujú poplatky, o ktorých ste si spočiatku mysleli, že sú veľmi nízke. Doba „sťahovania“ poplatkov môže presiahnuť aj niekoľko mesiacov, ak nie rokov. Preto je veľmi podstatné informovať sa o tejto hodnote a nie naivne veriť, že aj po mesiaci zrušenia dostanete naspäť aspoň vašu prvú splátky. Bez okolkov vám hovoríme, že prvé mesiace sa môžete ocitnúť nielen na nule, ale dokonca aj v mínuse. Po dlhšom období investovania môžete byť tesne nad nulou. V konečnom dôsledku sa v takomto type produktu odporúča zotrvať až do konca.

Zároveň by sme vás chceli upozorniť aj na fakt, že pokiaľ vaším cieľom nie je zrušenie kapitálovej či investičnej životnej poistky, pýtať sa na odkupnú hodnotu nemá zmysel, pretože pri rizikovom type či iných pripoisteniach nemáte nárok na vrátenie investovaných peňazí.

Máte nejaké nejasnosti?

Výpoveď poistnej zmluvy životného poistenia môžete konzultovať aj s nezávislým odborníkom, ktorý vám jeho profesionálnymi skúsenosťami môže pomôcť, a to úplne zadarmo. Dostupná je vám aj na hore uvedenej stránke a keďže pracoval s mnohými poskytovateľmi, môžete sa ho opýtať skutočne na čokoľvek, a to aj vtedy, ak by ste potrebovali poradiť ohľadom nového prípadne iného produktu tohto typu.

Výpoveď životného poistenia je bežný úkon, o ktorom viac sa môžete dočítať aj tu a jej vzor môžete nájsť aj na hore uvedenej stránke. Ak by ste s ním mali problém, to, ako má vyzerať sme si podrobne rozpísali vyššie. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte.

Written By Helen Martinez

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *